تبلیغات
معرفی وام ها

وام مسکن

در این مقاله، به شرایط دریافت و پرداخت انواع وام مسکن، موعد بازپرداخت، مقدار سود و تمامی نکات لازم جهت بهبود وضعیت تصمیم گیری کاربران عزیز میپردازیم. لذا تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را جهت دریافت اینگونه تسهیلات داشته باشید.

شرایط دریافت وام خرید مسکن 1402

افزایش تورم و رشد حداکثری قیمت مسکن باعث شده، خرید مسکن برای خانواده‌ها بخصوص برای زوج‌های جوان بسیار سخت باشد. در این رابطه بانک‌ها، تسهیلاتی را با عنوان وام خرید مسکن با شرایط و ضوابط مختلف در نظر گرفته‌اند که می‌تواند کمکی هر چند کوچک برای خرید مسکن افراد باشد.

انواع وام خرید مسکن

وام خرید خانه، دارای انواع مختلف است. به طور کلی، وام مسکن توسط بانک‌های دولتی و خصوصی با شرایط مختلف قابل پرداخت است.

وام مسکن بانک مسکن

یکی از پیشتازان بانک‌های دولتی برای ارائه تسهیلاتی چون وام خرید مسکن، بانک مسکن است. این بانک، از دو طریق اقدام به ارائه وام خرید مسکن به افراد می‌کند.

{جهت مشاوره ی رایگان دریافت وام آزاد، روی سند ملک و خودروی پلاک تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.}
 • دسته چک لازم است.
 • نیاز به سند ملک یا خودروی پلاک تهران دارد.
 • وام بانکی نیست و بصورت آزاد پرداخت میگردد.
 • حداقل مبلغ پرداختی ۲۰۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیارد تومان میباشد.
 • تا ۷۰ درصد ارزش سند یک روزه پرداخت میگردد.
 • تمامی شماره های داخل سایت متعلق به موسسه حقوقی توانگر است.
 • ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۹ شب
91 94 126 0912 07 31 127 0912 48 48 036 0905 47 47 036 0905

وام مسکن یکم: وام مسکن یکم، تسهیلاتی است که فرد متقاضی وام برای اولین بار از این تسهیلات استفاده می‌کند. در نظر داشته باشید برای دریافت این نوع وام، باید سپرده گذاری به مدت یک سال در بانک مسکن داشته باشید. مبلغ سپرده گذاری اغلب نصف مبلغ وامی است که به شما پرداخت خواهد شد.
همچنین مبلغ وام مسکن یکم با توجه به اینکه شخص یا زوجی وام را دریافت می‌کنند، متفاوت خواهد بود. هر شخص در تهران مبلغ ۸۰ میلیون تومان و در شهرستان‌ها، می‌تواند مبلغ 6۰ میلیون تومان وام مسکن یکم دریافت کند. زوج‌های تهرانی 180 میلیون و زوج‌هایی که در سایر شهرها قرار دارند، مبلغ 160 میلیون تومان، می‌توانند وام مسکن یکم دریافت کنند.
وام‌های اوراق مسکن: در این شیوه، شما باید از بازار بورس و سرمایه، اوراق مسکن خریداری نمایید. قیمت هر برگه اوراق به ارزش 75 هزار تومان است. به ازای هر 500 هزار تومان وامی که دریافت خواهید کرد باید یک برگه اوراق خرید کنید. برای توضیح واضح‌تر، اگر می‌خواهید 70 میلیون وام مسکن از بانک دریافت کنید باید 140 برگه اوراق خریداری نمایید. مزیت این روش، این است که دیگر منتظر نوبت برای دریافت وام نخواهید بود. در واقع اوراق خریداری شده گواهی حق تقدم شما برای دریافت وام تسهیلاتی مسکن به صورت خارج از نوبت است.

وام مسکن بانک‌های دیگر

بانک‌های دولتی و خصوصی دیگر نیز قادر به ارائه تسهیلاتی با عنوان وام خرید مسکن هستند. در نظر داشته باشید، فقط بانک‌های مسکن و ملی، وام مسکن اوراق را ارائه می‌دهند. بقیه بانک‌ها، وام‌‌های تسهیلاتی مسکن با شرایط خاص و مبلغ نسبتا کمتر (سقف 100میلیون تومان) دارند. برای اطلاعات بیشتر از شرایط وام خرید مسکن بانک شهر و دیگر بانک‌های دولتی و خصوصی به سایت بانک مربوطه مراجعه نمایید. چنانچه نیاز به تسهیلات برای خرید مسکن دارید، میتوانید با استفاده از وام با سند خودرو مبلغ تسهیلات مورد نظر خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

شرایط کلی دریافت وام مسکن

{جهت مشاوره ی رایگان دریافت وام آزاد، روی سند ملک و خودروی پلاک تهران، با شماره های زیر تماس بگیرید.}
 • دسته چک لازم است.
 • نیاز به سند ملک یا خودروی پلاک تهران دارد.
 • وام بانکی نیست و بصورت آزاد پرداخت میگردد.
 • حداقل مبلغ پرداختی ۲۰۰ میلیون تومان و حداکثر ۲۰۰ میلیارد تومان میباشد.
 • تا ۷۰ درصد ارزش سند یک روزه پرداخت میگردد.
 • تمامی شماره های داخل سایت متعلق به موسسه حقوقی توانگر است.
 • ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۹ شب
91 94 126 0912 07 31 127 0912 48 48 036 0905 47 47 036 0905

شرایط کلی دریافت وام مسکن

به طور کلی، اگر متقاضی هر نوع وام از هر بانکی هستید باید دارای شرایط خاصی باشید. شرایط دریافت وام مسکن به صورت کلی به قرار زیر است:

 • افرادی که متقاضی وام خرید مسکن هستند، باید سن بالای 18 سال داشته باشند.
 • نداشتن سابقه چک برگشتی در هیچ کدام از بانک‌های کشور، از جمله شروط اساسی در دریافت وام تسهیلات مسکن بوده که متقاضی وام باید دارای این شرط باشد.
 • فرد درخواست کننده وام، نباید هیچگونه بدهی بانکی داشته باشد.
 • اگر دریافت وام خرید مسکن به روش خرید اوراق بها‌دار باشد، نیاز به سپرده گذاری در بانک مربوطه نیست. در غیر این صورت، سپرده گذاری در بانک مد نظر نیز از شرایط وام مسکن خواهد بود.
 • میزان مبلغ وام اغلب بر حسب درآمد فرد متقاضی برآورد می‌شود. پس میزان درآمد فرد باید متناسب با جدول اقساطی وام بانک باشد.

شرایط اختصاصی بانک‌ها برای ارائه وام خرید مسکن

برخی از بانک‌ها که از جمله مطرح‌ترین‌ها در عرضه وام تسهیلاتی مسکن هستند، شرایط مخصوصی را برای متقاضیان وام مسکن در نظر گرفته‌اند. به طور کلی بانک مسکن، بانک ملی و در میان بانک‌های خصوصی، بانک سامان، جزء پیشتازان در ارائه وام مسکن هستند. در ادامه به شرایط اختصاصی برای ارائه وام هر یک از این بانک‌ها می‌پردازیم:

شرایط دریافت وام مسکن از بانک مسکن

بانک مسکن شرایط آنلاین و غیر حضوری را برای ثبت نام وام مسکن برای متقاضیان به اجرا در آورده است که در ادامه این مقاله به نحوه ثبت نام دقیق از پورتال رسمی بانک مسکن پرداخته خواهد شد. همان طور که اشاره شده است، برای دریافت وام خرید مسکن از بانک مسکن، باید با یکی از روش‌های سپرده گذاری در بانک یا خرید اوراق پیش روید. اما از دیگر شرایط کلی مد نظر توسط بانک مسکن برای ارائه وام تسهیلاتی خرید مسکن به شرح زیر است:

 • افراد در صورتی می‌توانند حداکثر سقف مبلغ وام مسکن را از بانک مسکن دریافت کنند که قدمت ملک مورد نظرشان، کمتر از 25 سال باشد. دقت داشته باشید، میزان وام تسهیلاتی مسکن کاهش می‌یابد در صورتی که قدمت ملک بین 25 تا حداکثر 30 سال باشد.
 • درصورتی که وام خرید مسکن را از طریق خرید اوراق حق تقدیم دریافت خواهید کرد، مبلغ اوراق باید نصف مبلغ وام مسکن باشد.
 • داشتن حساب سپرده گذاری در بانک مسکن با مبلغ مشخص، یکی از پیش نیاز‌‌های اساسی برای دریافت وام خرید منزل از بانک مسکن است. شایان ذکر است، این مورد، در صورتی قابل انجام است که شما از طریق خرید اوراق، اقدام به دریافت وام نکرده باشید.
 • متقاضی دریافت وام، نباید هیچگونه چک برگشتی و حتی بدهی بانکی در سیستم بانکی کشور داشته باشد. در این صورت وام خرید مسکن به فرد متقاضی تعلق نخواهد گرفت.

شرایط دریافت وام مسکن بانک ملی

شرایط دریافت وام مسکن از بانک ملی

بانک ملی شرایط دریافت وام مسکن را هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری (از طریق سایت رسمی بانک ملی) برای متقاضیان فراهم نموده است. از جمله شرایط ویژه برای اخذ وام مسکن از بانک ملی به قرار زیر است:

 • برای دریافت وام مسکن، حتما در بانک ملی حساب باز کرده باشید.
 • یکی از شروط اساسی که باید در دریافت وام مسکن بانک ملی به آن اهمیت دهید، این است که این بانک، عدم داشتم چک برگشتی از تمام بانک‌ها را شرط لازم برای ارائه وام مسکن به متقاضیان قرار داده است.
 • متقاضیان دریافت وام از بانک ملی، نباید هیچگونه بدهی بانکی داشته باشند.
 • استعلام میزان حقوق و درآمد افراد متقاضی وام مسکن، از دیگر شرایط لازم برای دریافت وام مسکن از بانک ملی است.

شما میتوانید جهت مطالعه آخرین شرایط لازم و همچنین دریافت وام مسکن بانک ملی، به صفحه مربوطه آن در مجله خبری پاسارگاد مراجعه کنید.

شرایط دریافت وام مسکن از بانک سامان

بانک سامان نیز مانند بانک‌های دولتی، نحوه ثبت نام آنلاین و غیر حضوری را هم برای متقاضیان فراهم کرده است. با مراجعه به سایت رسمی این بانک، اطلاعات کاملی را درمورد نحوه ثبت نام و شرایط کلی و جزئی برای اخذ وام تسهیلاتی مسکن از این بانک دریافت خواهید کرد. اما به طور کلی شرایط مد نظر بانک سامان برای ارائه وام تسهیلاتی مسکن به متقاضیان به شرح زیر است:

 • ارزش گذاری ملک مورد نظر، از جمله شرایط اختصاصی از سوی بانک سامان برای ارائه وام مسکن است.
 • با توجه به میزان ارزش ملک، هر متقاضی برابر با 50 درصد از ارزش ملک خود، می‌تواند وام مسکن از بانک سامان دریافت نماید.
 • نحوه بازپرداخت‌ها با توجه به میزان درآمد ماهیانه فرد و به طور کلی با در نظر گیری توان مالی فرد برآورد خواهد شد.
 • شخص متقاضی وام مسکن از بانک سامان حتما بالای 18 سال سن داشته باشد.
 • در سیستم بانکی کشور، متقاضی وام، نباید هیچگونه سابقه چک برگشتی داشته باشد.
 • تا زمانی که بازپرداخت‌های وام تسهیلاتی مسکن تمام نشده است، سند ملک باید در رهن بانک باشد.
 • ملک مورد نظر باید از ویژگی‌های چون شش دانگ، بلامعارض، قابل خرید و فروش بودن و … برخوردار باشد‌.

اگر بودجه ی شما در حد خرید خانه ای نوساز نمیباشد، پس از دریافت وام خرید مسکن میتوانید با استفاده از وام تعمیرات مسکن با ضمانت سند ملکی خود نیز تسهیلات اضافه بر سازمان دریافت کنید.

دریافت وام مسکن بانک ملت

یکی از بانک هایی که وام مسکن را با شرایط متفاوت ارائه میدهد، بانک ملت میباشد. وام مسکن بانک ملت با ایجاد شرایط متنوع و متمایز این امکان را فراهم کرده است تا اقشار مختلف جامعه از روستاییان تا خانواده شهدا، بتوانند تسهیلات مد نظر خود را دریافت کنند. برای مشاهده شرایط کامل دریافت وام مسکن بانک ملت و همچنین مدارک مورد نیاز آن، با مراجعه به صفحه مربوطه مجله خبری پاسارگاد، اطلاعات مورد نیاز خود را کسب و سپس جهت دریافت این وام اقدام کنید.

میزان سپرده گذاری برای دریافت وام مسکن از بانک‌ها چقدر باید باشد؟

یکی از شروط لازم برای دریافت وام مسکن از بانک‌ها، داشتن سپرده گذاری با مبلغ مشخص شده از سوی بانک است. در ادامه به میزان مبلغ مورد نیاز برای سپرده گذاری در بانک در جهت دریافت وام مسکن اشاره خواهیم کرد.

میزان مبلغ سپرده گذاری در بانک مسکن

میزان مبلغ سپرده گذاری در بانک مسکن

برای دریافت وام مسکن یکم از بانک مسکن، باید سپرده گذاری به مدت 3 سال داشته باشید. مبلغ مورد نیاز برای سپرده گذاری:

 • برای دریافت وام 80 میلیونی: 13.5 میلیون سپرده گذاری
 • برای دریافت وام 60 میلیونی: 10 میلیون سپرده گذاری
 • برای دریافت وام 40 میلیونی: 6.7 میلیون سپرده گذاری

برای دریافت وام مسکن از طرح صندوق پس انداز مسکن، به ازای مبلغ 20 میلیون تومان وام مسکن، باید مبلغ 2.9 میلیون تومان به مدت حداقل 2 سال در بانک مسکن سپرده گذاری داشته باشید.

میزان مبلغ سپرده گذاری در بانک ملی

بانک ملی، طرح‌های متفاوتی برای ارائه وام مسکن ارائه کرده است که هر کدام نیاز به مدت زمان سپرده گذاری متفاوتی دارد. به طور کلی برای دریافت وام تسهیلاتی مسکن از بانک ملی به 16 میلیون سپرده گذاری در تمام طرح‌ها نیاز دارید. اما ممکن است با توجه به نوع وام مسکن، مبلغ سپرده گذاری یا همان 16 میلیون به مدت 2 ماه یا 3 ماه در حساب بماند.

میزان مبلغ سپرده گذاری در بانک سامان

سقف ارائه وام تسهیلاتی مسکن، توسط بانک سامان در سال 1402، 750 میلیون تومان است. برای دریافت این مبلغ از وام، شما باید حتما یک حساب قرض الحسنه به مدت 3 تا 6 ماه در بانک سامان داشته باشید. 15 درصد از مبلغ وام باید در حساب قرض الحسنه وجود داشته باشد که این مبلغ تا زمان دریافت وام، توسط بانک مسدود خواهد شد.

وام خرید مسکن بانک شهر

یکی از بانک هایی که تسهیلات خرید مسکن را به خوبی و با شرایط مناسب ارائه میدهد، بانک شهر میباشد. وام خرید مسکن بانک شهر، جزء پرطرفدارترین تسهیلات خرید مسکن و بانکی موجود میباشد که این امکان را به مشتریان خود میدهد تا سقف ۱ میلیارد تومان جهت خرید مسکن وام دریافت کنند! جهت مشاهده شرایط دقیق دریافت وام خرید مسکن بانک شهر، به صفحه مربوطه آن در مجله خبری پاسارگاد مراجعه کنید.

مدارک کلی لازم برای ثبت نام وام خرید مسکن

همان طور که اشاره شده است، هر یک از بانک‌هایی که تسهیلات وام مسکن 1402 را ارائه می‌دهند، شرایط و مدارک خاصی را از فرد متقاضی درخواست خواهند کرد. اما مدارک عمومی و به نوعی پیش نیاز برای ثبت نام وام خرید مسکن برای تمامی بانک‌ها به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه و نسخه کپی از تمام صفحات شناسنامه فرد متقاضی.
 • کارت ملی و شناسنامه افراد ضامن.
 • کارت ملی و شناسنامه شخص فروشنده مسکن و نسخه کپی از آن‌ها.
 • گواهی اشتغال به کار و همچنین فیش حقوقی فرد متقاضی وام که میزان حقوق دریافتی به صورت دقیق در آن ذکر شده باشد.
 • اگر ملک مورد نظر به صورت وکالتی به فروش رسیده است، حتما کپی و نسخه اصلی از وکالت‌نامه وکیل و همچنین نسخه اصلی از شناسنامه و کارت ملی وکیل برای ارائه به بانک ضروری خواهد بود.
 • نسخه اصلی از سند ملک و نسخه کپی از آن.
 • کارت پایان خدمت یا کارت معافیت متقاصی وام نیز از دیگر مدارک لازم بوده که برخی از بانک‌ها ارائه آن‌ در دریافت وام خرید مسکن را الزامی می‌دانند.
 • نسخه اصلی از پروانه ساخت ملک و همچنین نسخه کپی از آن.

چنانچه مدارک و شرایط لازم برای دریافت این نوع تسهیلات را ندارید، وام فوری با سفته بانک ملی میتواند از بهترین گزینه های پیش و روی شما باشد.

نحوه ثبت‌ نام وام خرید مسکن

اگر از شرایط نام برده در دریافت وام خرید مسکن برخودار هستید، می‌توانید، نسبت به ثبت نام وام مسکن به دو روش اقدام نمایید. شیوه اول مراجعه به بانک مد نظر بوده که در آن جا به صورت دقیق شما را با شرایط خاص برای دریافت وام مسکن آشنا خواهند کرد. اما بانک مسکن از جمله بانک‌های بوده که شرایط ثبت نام آنلاین را برای دریافت وام مسکن را برای متقاضیان فراهم کرده است.

 1. وارد سامانه ثبت تسهیلات بانک مسکن به نشانی www.bank-maskan.ir شوید.
 2. در صفحه نمایش داده شده روی گزینه درخواست جدید کلیک کنید.
 3. در صفحه‌ی باز شده، شماره موبایل خود و کد امنیتی درخواست شده را وارد کنید.
 4. بعد از ارسال کد احراز هویت به شماره موبایلتان، می توانید، تمام مراحل ثبت نام وام خرید مسکن را به صورت مرحله به مرحله با شرایط یاد شده، به اتمام برسانید. به یاد داشته باشید، قبل انجام مراحل ثبت نام، نوع تسهیلات (خرید مسکن) و محل تسهیلات مد نظر خود را تیک زنید.

نحوه ثبت‌ نام وام خرید مسکن

سخن پایانی

به عنوان کلام پایانی، باید خاطر نشان کرد برای دریافت وام خرید مسکن، فرد متقاضی، باید دارای یک سری شرایط منحصر‌به فرد باشد. همچنین، باید متناسب با ضوابط تعیین شده از سوی بانک‌ها، مدارک مورد نظر را آماده کرده و به بانک مربوطه مراجعه کند. چنانچه نیاز به تسهیلاتی با مبالغ بالا و ضمانت سند ملکی دارید، وام مسکن با سند خانه میتواند از بهترین انتخاب های پیش و روی شما باشد. شما میتوانید با دنبال کردن مجله خبری پاسارگاد، از بروزترین و جدیدترین اخبار وام های بانکی مطلع شوید!

سوالات متداول

در این قسمت به تعدادی از سوالاتی که کاربران هنگام دریافت وام خرید مسکن به آنها بر خورد کرده اند پاسخ داده ایم تا روند کار را برای کاربران گرامی تسهیل دهیم.

چه مدارکی برای درخواست وام خرید مسکن لازم است؟

مدارک معمولاً شامل مدارک شناسایی، فیش حقوقی یا گزارش درآمد، گواهی مالکیت مسکن (در صورت وجود)، و گاهی نیاز به ضامن یا سفته می‌شود.

چگونه می‌توانم برای وام خرید مسکن درخواست دهم؟

برای درخواست وام خرید مسکن، به بانک یا مؤسسه‌ی مالی مربوطه مراجعه کرده و فرآیند درخواست را آغاز کنید. بسیاری از بانک‌ها فرآیند درخواست را به صورت حضوری یا آنلاین ارائه می‌دهند.

آیا وام خرید مسکن نیاز به ضامن یا سفته دارد؟

برخی از بانک‌ها نیاز به ضامن یا سفته مطرح می‌کنند، اما بستگی به شرایط هر بانک و نوع وام دارد. برخی از وام‌های خرید مسکن بدون نیاز به ضامن ارائه می‌شوند.

چه نکاتی در انتخاب وام خرید مسکن باید در نظر گرفت؟

در انتخاب وام خرید مسکن، نرخ سود، مدت زمان بازپرداخت، شرایط و قوانین، و هزینه‌های مرتبط را دقیقاً بررسی کنید. همچنین از شرایط مربوط به سررسید و احتمالات تغییر نرخ سود مطلع شوید.

تبلیغات
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا